הפרעות שינה - הסוגים השונים

ישנן מספר רב של הפרעות שינה ובעיות שינה העיקריות מבינהן הן:

אינסומניה
חוסר יכולת להרדם או חוסר יכולת להשאר ישן, השינה שיטחית ואינה מספקת. פעמים רבות הסיבה להפרעות שינה מהסוג של אינסומניה חבויה והפרעת השינה היא רק הסימפטום העיקרי. ב 85% מהמקרים של אינסומניה ישנו קשר לדכאון או חרדה וטיפול בבעיה הראשונית יפתור גם את הפרעת השינה הנלווית. רק ב-15% מהמקרים מדובר בהפרעת שינה ראשונית. במקרים מעין אלו הטיפול כאמור הוא בהפרעה הראשונית ולעיתים ניתן להעזר גם בתרופות שינה ובטיפול פסיכולוגי התנהגותי.


תסמונת דום נשימה בשינה ונחירות
הפרעת השינה או בעיית השינה השניה בחשיבותה. נחירות יכולות להיות סימפטום לבעיית שינה שעיקרה הוא הפסקות שינה תדירות במהלך השינה. לעיתים הפסקה כזו מתרחשת בתדירות של אחת לדקה. הפסקות אלה קוטעות אתה מהלך השינה הרגיל גורמות לעייפות, ירידה באיכות החיים ומהוות גורם סיכון למחלות לב, שבץ מוחי, סוכרת אך גם תאונות דרכים. לא כל הנוחרים סובלים מהפרעת שינה מהסוג של תסמונת דום נשימה בשינה, אך כמעט כל הסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה סובלים גם מנחירות.

הטיפול תלוי בגורמים שונים ופעמים רבות משולב וקשור בהורדה במשקל, הפסקת עישון ושינה על הצד. לעיתים יש צורך בטיפול משמעותי יותר הכולל טיפול כירורגי – יש לציין כי טיפול כירורגי נחשב יעיל רק במקצת מהמקרים ויש צורך בהתייעצות רופא אאג מומחה על לבדוק אפשריות. האופציות היעילות יותר כוללות –

א. סיפאפ - מסכה המחוברת למפוח שמזרים אוויר בלחץ ובכך שומר את דרכי האויר העליונות פתוחות
ב. התקן דנטלי הנחשב שווה ערך לסיפאפ במקרים קלים ושני ביעילותו במקרים קשים (יעיל יותר מפרוצדורות כירורגיות) . מדובר במכשיר נשלף המותאם באופן אישי לכל מטופל ומטרתו היא הרחקה הדרגתית של הלסת.
התחתונה במהלך השינה בלבד ועל ידי כך פתיחה פסיבית של דרכי הנשימה העליונות, טיפול זה הוא אחד היעילים בהפרעות שינה הכוללות גם נחירות. הטיפול בנחירות מותאם ע"י רופא שיניים מומחה המתמחה בהפרעות שינה מעין אלו.


דר ירון חביב מומחה לרפואת הפה, המתמחה בטיפול בהפרעות שינה ובעיקר תסמונת דום נשימה ושינה באמצעות התקן דנטלי.

logo בניית אתרים