נחירות ודום נשימה בשינה - מיתוסים

נכתב ע"י ד"ר ירון חביב - מומחה לטיפול בנחירות ,דום נשימה והתקן דנטאלי.
 1. כמה באמת נוחרים ועד כמה זה מפריע? 
  רבים הם ה נוחרים - עד 40% מהגברים ועד 25% מהנשים בגילאי הביניים (30-60) נוחרים, בגיל המעבר האחוזים משתווים. עוצמת ה נחירות יכולה להגיע ל 60 דציבל, כרעש אוטובוס במרחק שלושה מטרים. נחירות יכולות לגרום לדיכאון וקשיי תפקוד גם אצל בני הזוג של הנוחרים או הנוחרות,  בסקר בריטי מ 2005 נחירות מובילות לירידה ניכרת ביחסי המין, ועלייה בתדירות הריבים ומקרי הגירושין.  
 2. האם נחירות מהוות בעייה בריאותית?
  חלק משמעותי מהנוחרים סובל מתסמונת הקרוייה - תסמונת דום נשימה בשינה המתבטאת בהפסקות נשימה בשינה לעיתים עשרות פעמים בשעה, כל הפסקה שכזו מסתיימת ביקיצה. תסמונת זו גורמת לעלייה במחלות קרדיאליות, שבץ מוחי, לחץ דם ועייפות כללית הפוגעת באיכות החיים ויכולה לגרום לתאונות דרכים.  
 3. מהם גורמי הסיכון ל תסמונת דום נשימה בשינה?   
  גיל, משקל ועישון הם גורמי סיכון עיקריים,  אך גם אנשים צעירים ורזים יכולים להיפגע כאשר האנטומיה של דרכי הנשימה העליונות בעייתית.
 4. האם דום נשימה בשינה משפיע על הנהיגה?
  במחקרים הוכח כי חוסר שינה של 4 שעות שווה לירידה קוגנטיבית שוות ערך ל 0.1% אלכוהול בדם, אחוז שבו הנוהג נחשב שיכור.  
 5. כיצד ניתן לבדוק האם אני סובל מתסמונת דום נשימה בשינה?
  יש צורך להגיע ל בדיקת שינה במעבדות שונות ברחבי הארץ ולבצע בדיקת שינה במעבדה עצמה או באמצעות מכשירים 
  ביתיים אשר רושמים מספר מדדים ובעיקר מספר הפסקות הנשימה בממוצע לשעה ורמות החמצן בגוף במהלך השינה. ישנן כמובן בדיקות שונת ורבות נוספות  
 6. האם יש פיתרון ל נחירות ולתסמונת דום נשימה בשינה? 
  יש  פיתרונות והן מתחלקות לשלוש
  א. CPAP  - סיפאפ - מסיכה המחוברת למפוח שמזרים אויר בלחץ חיובי וכך פותח את דרכי הנשימה בשינה.  
  ב. פרוצדורות כירורגיות בדרגות שונות המיועדות להרחבת דרכי הנשימה העליונות – יעילות נמוכה ואחוזי חזרה בעייתים מקשים על התפתחות התחום. 
  ג. התקני פה – סד לילה נשלף הגורם לקידום הלסת התחתונה במהלך הלילה.
 7.  אמרו לי שאני צריך CPAP (סיפאפ) ואני לא מצליח להסתגל?
  מכשיר ה סיפאפ (CPAP) נחשב טיפול הבחירה היעיל ביותר בעיקר במקרים קשים,  הבעייה היא ההענות הנמוכה יחסית שעומדת על בין 30% ל 40.
 8. איך פועל ה התקן הדנטלי ומהן יתרונותיו ?
  התקן דנטלי הוא מכשיר נשלף שמביא לקידום הלסת התחתונה וכך מרחיב את דרכי הנשימה העליונות. קידום הלשון ומתיחת החיך  הרך מאפשר מעבר אוויר חופשי יותר שמקל על הנשימה. המכשיר הינו מכשיר שהתאמתו אינה מחייבת שום שינוי, נחשב יעיל מאוד ועל פי מחקרים שונים הוא נחשב שני רק ל סיפאפ, כמו כן המכשיר מותאם אישית נוח ובעל אחוזי הסתגלות ושימוש גבוהים. 
 9. באיזה מצבים ניתן לטפל באמצעות התקן דנטלי ?
  המכשיר מיועד לטיפול בנחירות ובתסמונת דום נשימה בשינה בדרגת חומרה קלה עד בינונית.  ניתן להשתמש במכשיר גם באנשים הסובלים מתסמונת דום נשימה בדרגת חומרה קשה וזאת במידה ולא הסתגלו לטיפול ב סיפאפ או לאחר כשלון פרוצדורות כירורגיות. 
 10. היכן נבדקים להתאמת התקן דנטלי?יעילות המכשיר תלוייה בממצאי הבדיקה ובמאפיינים האנטומים של המטופל, אך גם בסוג המכשיר ובניסיון הרופא. יש צורך לבחור רופא מומחה בעל נסיון הקשור לתחום השינה ומסוגל להתמודד עם קשיים שיכולים לצוץ במהלך התאמת המכשיר.

ד"ר ירון חביב DMD PhD
מומחה לרפואת הפה.
טיפול בנחירות ובתסמונת דום נשימה בשינה באמצעות התקן דנטלי אישי
מרפאת כאב ראש פנים ולסתות 
מרפאות – תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, אשקלון,  באר שבע
מייל -  yaron.haviv@gmail.com
logo בניית אתרים