1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. שונות
  4. דום נשימה מרכזי

דום נשימה מרכזי - מהו?

דום נשימה בשינה הינה הפרעת שינה מסוכנת, מאחר והיא מהווה זרז סיכון לשבץ מוחי וללחץ דם גבוה. אמנם, מדובר בתסמונת שבה לוקים רק אחוז נמוך באוכלוסייה, אבל, כל אדם הסובל ממנה יאמר לכם כי "נדירותה" היחסית, אינה מנחמת אותו. התסמונת מאופיינת בהפסקות נשימה החוזרות ונשנות במהלך השינה, נחירות רמות ותחושת עייפות מתמשכת במהלך היום, שאינה תלויה בכמות שעות שנת הלילה.  דום נשימה מרכזי הוא כזה שמקורו נוירולוגי ולא מקור הנובע מחסימה של דרכי הנשימה העליונות.

ליצירת קשר לחצו כאן

דום נשימה מרכזי - מהו?

כיום, מוכרים לרפואה שלושה סוגי דום נשימה (עצירת נשימה) בעת השינה:

דום נשימה חסימתי בשינה (המכונה גם Obstructive sleep apnea - OSA)

זוהי צורתה השכיחה ביותר של התסמונת אשר נגרמת כתוצאה מרפיונם של שרירי הגרון לסירוגין. דום נשימה חסימתי בשינה נגרם מחסימת נתיב האוויר בעת שנתו של הלוקה בתסמונת ומוביל לפגיעה באיכות שנתו.

 

דום נשימה מרכזי בשינה (אשר מכונה גם Central sleep apnea-CSA)

דום נשימה מרכזי נפוץ אצל אנשים אשר סובלים מכשל לבבי, מתסמונות נוירולוגיות ואצל אנשים אשר צורכים מינונים גבוהים של אופיאטים. דום נשימה מרכזי מתחולל כאשר מוחו של האדם אינו שולח את האותות התקינים הנדרשים לעצבוב אותם השרירים אשר אחראים על תהליכי הנשימה, כלומר, קיימת הפרעה כלשהי במרכז בקרת הנשימה אשר במוחו של האדם.

 

דום נשימה משולב בשינה

התסמונת במצב זה מתארת מקרים בהם הלוקים בהם סובלים, במקביל, מתופעת דום נשימה מרכזי ומדום נשימה חסימתי בשינה. בעיקר מדובר על מקרים קשים מאוד.  

הטיפול הוא טיפול זהה לטיפול המקובל בהפרעה חסימתית

סובלים מדום נשימה מרכזי?

אל תבזבזו זמן,

פנו כבר היום למרפאתנו המתקדמת - מרפאת ד"ר ירון חביב - מומחה לרפואת הפה.

 

logo בניית אתרים