1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. פרסומים מיקצועיים - עברית
  4. טיפול מוצלח של תסמונת דום נשימה בשינה בדרגות חומרה

טיפול מוצלח של תסמונת דום נשימה בשינה בדרגות חומרה קשות במיוחד
באמצעות התקן דנטלי.

מטרות: זיהוי מטופלים עם תסמונת דום נשימה בדרגת חומרה קיצונית אשר טופלו בהצלחה עם התקן דנטלי והשוואת המאפיינים שלהם עם הספרות הרלוונטית על מנת לזהות תכונות קליניות הקשורות לתוצאה טובה.

שיטות: הנתונים הקליניים, של שלושה חולים עם תסמונת דום נשימה בשינה בדרגת חומרה קשה ביותר –כ  מדד APnea-hypopnea (AHI) של 80, אשר הראו שיפור קליני לאחר הטיפול במכשיר דנטלי, נאספו מתוך דוחות מעבדות שינה בישראל.

תוצאות: החולים כללו גבר אחד ושתי נשים, בגיל 33, 56 ו -61 שנים, בהתאמה. האבחנה של תסמונת דום נשימה בשינה התבססה על בדיקה קלינית ופולסומנוגרפיה. ערכי AHI היו 83, 81 ו -84, בהתאמה. טיפול עם מכשיר דנטלי (Herbst® או MDSA®) הוצע בשל חוסר תאימות עם המטופל עם סיפאפ. מעקב במעבדת שינה -  פוליסומנוגרפיה עם ההתקן הדנטלי העלה ירידה ב- AHI ל- 1.7, 10.7 ו- 11, בהתאמה. כל החולים הראו לסת תחתונה אחורית והפרעת שינה תלויית תנוחה (החמרה בשינה על הגב), אשר שניהם נמצאו כקשורים לפרוגנוזה טובה לטיפול עם מכשיר דנטלי.

מסקנות: התקן דנטלי יכול להיחשב אופציה מתאימה לבחירה השנייה (לאחר CPAP) ) גם בחולים קשים במיוחד שאינם מתאימים או מסתגלים ל - סיפאפ. מחקר זה מסייע לרופאים לזהות חולים עם תסמונת דום נשימה בשינה בדרגות חמורות במיוחד, אשר מתאימים לטיפול באמצעות התקן דנטלי. יש צורך מחקרים בקנה מידה גדול ומתוכננים היטב כדי להגיע למסקנות סופיות.

 

המאמר המלא :
 Haviv et al, Successful treatment of extremely severe obstructive sleep apnea with a dental appliance.  Isr Med Assoc J. 2018

מרפאת ד"ר ירון חביב - מומחה לרפואת הפה פותרת בעיית נחירה בשינה במקצועיות ובשיטות חדשניות ועדכניות!

logo בניית אתרים